Historia Paralotniarstwa – Polska Kadra Paralotniowa w celności lądowania

Historia Paralotniarstwa


 

Paralotniarstwo - historia

To sport i forma rekreacji polegająca na lataniu przy użyciu paralotni. Z uwagi na prostotę obsługi, możliwość spakowania całości sprzętu do dużego plecaka oraz niesamowite wrażenia towarzyszące każdemu lotowi jest jednym z najpopularniejszych sportów lotniczych. Idea paralotniarstwa narodziła się w latach 60-tych w USA, ale dopiero w latach osiemdziesiątych marzenie o swobodnym i tanim lataniu urzeczywistniło się. Dynamiczny rozwój tego sportu nastąpił w krajach alpejskich by pod koniec lat osiemdziesiątych zawitać do Polski.

Paralotniarstwo jako dyscyplina sportowa

Międzynarodową Federacje Lotniczą FAI rozróżnia obecnej 3 dyscypliny sportowe związane z paralotniarstwem:

  • przeloty (ang. cross country paragliding),
  • celność lądowania (ang. accuracy paragliding),
  • akrobacje paralotniową

We wszystkich tych dyscyplinach są organizowane Mistrzostwa Świata, Mistrzostwa Kontynentów oraz Mistrzostwa Narodowe.

W konkurencjach przelotowych, celności lądowania oraz w akrobacji jest rozgrywany również Puchary Świata i Puchary Europy (ang. Paragliding World Cup – PWC , Paragliding Accuracy World Cup PGAWC, Paragliding Accuracy Europen Cup PGAEC). Są to zawody cykliczne rozgrywane kilkukrotnie w ciągu roku w różnych miejscach świata, z których wyniki sumują się.

Latanie na paralotni z napędem PPG oraz na wózkach z napędem PPGG jest zaliczane – według klasyfikacji FAI – do odrębnej dziedziny sportu: sportu mikrolotowego, razem z motolotniarstwem i lataniem na samolotach ultralekkich.